Vibratörün Tarihsel Gelişimi

Vibratör Tarihçesi

Kadınların en çok tercih ettiği seks oyuncaklarının başında gelen vibratör ve dildoların neden üretildiğini,nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini merak ediyorsanız yazının devamına buyurun;

Vibratörlerin ilk versiyonu 1869 yılında kullanılmaya başlandı.Ama hemen heyecanlanmayın! O zamanlar doktorların hastalık tedavisinde kullandıkları vibratörün tedavi alanı tabi ki yine kadınlardı!

Peki günümüzün  modern vibratörlerinin ataları hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyordu?

Kadınların duygusal rahatlamasını sağlamak,histeriyi tedavi etmek,kadınların daha sakin ve huzurlu olmalarını sağlamaktı.

1883 yılında görünümü biraz daha şirinleştirilerek ,seri imalatla üretilen bir ticari eşya olacaktı vibratör..Granville Hummer adıyla satılan dönemin en iyi vibratörlerini üreten firmanın adı ise Sears,Roe &Buck Company isimli şirketti.

Cinsellikle ilgili tabuların hüküm sürdüğü 20.yüzyıl başlarında kendisine kısıtlı bir kullanım alanı bulan vibratör,ilk kez bir porno filmde 1920 yılında kullanılmıştı.

Kadınların hoşuna giden ama yüksek sesle dile getiremedikleri vibratörle seks,özgürlükçü akımların etkisiyle 60’lar ve 70 ‘lerden itibaren altın çağını yaşamaya başlayacaktı.Bu yıllarda seksolog Betty Dodson başta olmak üzere cesur kadın yazar ve sanatçıların vibratörle seksi savunması, vibratörü kadın orgazmının meşru alanları içine sokacaktı.

1990 lı yıllarda vibratörle orgazm olmak (boşalmak), vibratör sahibi evli çift olmak,vibratörle seks yapan yalnız kadın olmak konuları televizyon ve gazetelerde sıkça yer alan başlıca tartışma konularındandı.Muhafazakarlar vibratörün evliliği tehdit ettiğini,hatta zina (eşi aldatma) sayılması gerektiğini savunuyorlardı.Ama,New York Times,Sex and the City,Oprah Show gibi geniş takipçi kitlesine sahip gazete,dizi ve programlar vibratörün seks hayatına olumlu etkilerini anlatıp,genç kızların dahi vibratör kullanabileceklerini,herhangi bir sakıncası olmadığını açıklıyorlardı.

Ve geldik günümüze !

İnternetin ve mobil iletişimin hızla yaygınlaşması ile 2000 li yılların başından itibaren vibratörler günlük yaşamın bir parçası oldu.Ülkemizde halen tabu gibi görülse de,çiftler veya tek kadınlar seks shoplara gidip zevklerine uygun vibratörleri rahatça almaya başladılar.Özellikle akıllı telefonların icadı ile mobil uygulamaları olan,telefondan kumanda edilebilen yeni jenerasyon vibratörler hızla yaygınlaşmaya başladı.

Vibratör kullanımın kadınlar arasında ne kadar yaygınlaştığını vurgulamak için sanrım Amerika’da yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçlarını açıklamak yeterli;Kadınların %52 si hayatlarında en az bir kez vibratör kullanmışlar! Erkeklerde de durum pek farklı değil! Yapılan başka bir çalışmaya göre,erkeklerin %45’i eşleriyle veya tek olarak vibratörle seks yapmayı deneyimlemişler.

Özetle;İster karı koca,ister tek kadın,ister gay ister lezbiyen bir çift…Cinsel tercihlerin ve medeni durumun hiçbir önemi yok! İnsanoğlu vibratörü seviyor ve onu sevişirken kullanmak istiyor.

Facebook Comments