Regl(Adet) Döneminde Cinsel İlişkiye Girmenin Kolay ve Sağlıklı Yolları

Adet Döneminde İlişki hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları

Adetliyken cinsel ilişki yaşamak,bazı nedenlerden dolayı kadınların ikileme düşmesine neden olur…Bir yanda artan libido ve seks isteği,diğer yanda inanç,sağlık ve psikolojik nedenler….

Bu yazımda,konunun manevi değerler  tarafına girmeden,regl döneminde sevişmeye dair soruları cevaplayacağım ve bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Regl döneminde neden daha fazla sevişmek istiyorum?

‘’Adetliyken canım daha çok sevişmek istiyor’’, ‘’Adetliyken azıyorum ‘’ gibi cümleler kuruyorsanız,öncelikle bilmelisiniz ki,bu istekleriniz normal…’’Kadınların en azgın olduğu dönemler’’ isimli yazımda ayrıntılı olarak açıkladığım üzere,regl döneminde östrojen ve progesteron seviyelerindeki hızlı değişim,kadının regl döneminde daha istekli olmasına sebebiyet verir.Özellikle adet dönemimin ilk günü düşen hormon seviyeleri, üçüncü gün zirve yaparlar.Kadınların regl evresinde en arzulu oldukları zamanlarda 3- 5. Gün arasıdır.

Adetliyken nasıl seks yapmak gerek?

Kocanız ve sizin açınızdan adet döneminde seks yapmak bir sorun teşkil etmiyorsa,ilk tavsiyem duşta ya da banyoda sevişmeniz.Suyun altına yapılan seks,kadının bedensel olarak daha temiz olmasına,psikolojik olarak daha huzurlu seks yapmasına olanak sağlar.Eğer yatakta seks yapacaksanız,alta kalınca bir havlu sermeniz,nevresim ve çarşafların kirlenmesini önleyecektir.

Adetliyken hangi pozisyonda cinsel ilişkiye girilmeli?

Vajina içeriğinin en az dışarı çıkacağı ve erkeğin penisinin en az kan olacağı pozisyonlar idealdir.Kadının üstte olduğu pozisyonlar regl döneminde cinsel ilişki için uygun değildir.Nedeni ise,vajinada bulunan kan ve pıhtılar daha kolay dışarı çıkar.

Penisin arkadan gireceği,genital bölgenin nispeten daha az kanla temas edeceği doggy (domalma) ve cenin (yan sevişme) adet dönemi için en iyi seks pozisyonlarıdır.Aşağıda cenin pozisyonunun resimli anlatımı yer almakta.

Adet döneminde cinsel ilişki riskli mi?

Bu soruyu kadınlar ve erkekler için ayır-ayrı yanıtlayalım;Aybaşı da denilen adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin kadına sağlık açısından bir zararı yoktur.Hatta yaşanılan orgazm,regl döneminde gergin olan kadının rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olur.

Erkekler için ise durum biraz daha farklıdır..Kan pıhtıları ile temas eden penisin ufak da olsa enfeksiyon kapma ihtimali vardır.Bu sorunu gidermek ve sonrasında kolay temizlik yapmak için prezervatif kullanmak en sağlıklı yöntemdir.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilince hamile kalınır mı?

Yapılan bilimsel çalışmalar, spermin vajinada bir haftaya kadar yaşayabildiğini göstermektedir.Bu nedenle az da olsa,adetliyken sevişince gebe kalma riski vardır.Eğer hamile kalmak istemiyorsanız,prezervatif kullanmanızı tavsiye ederim.

Regl döneminde kan bulaşmadan,kan görmeden cinsel ilişkiye girmenin yolu  var mı?

Evet var…Ülkemize yeni gelen adet dönemi ilişki tamponlarını kullanmanızı tavsiye ederim.Regl döneminde seks yapmak için özel olarak üretilmiş olan bu tamponlar ipsizdir.Hijyenik ve sağlıklı malzemeden üretilmiş ilişki tamponları sayesinde kan görmeden,erkeğin penisine kan bulaşmadan,tiksinti ve huzursuzluk yaşamadan özgürce seks yapabilirsiniz.

Facebook Comments