Hamileler Vibratör Kullanabilir mi?

Gebelik Döneminde Vibratör Kullanmanın Zararı Var mı?

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimlerden dolayı kadınların seks isteğinin arttığını bir diğer yazımda ele almıştım…

Özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma sıklığı ve miktarı,gebe bir kadının cinsel arzularını tetikleyebilmekte.Çoğu hamile kadın için gebelikte artan sevişme isteği tam bir eziyet haline dönüşmekte,hatta bazı gebeler artan cinsel isteklerinden dolayı utanç ve suçluluk duymaktalar.

Gebelikte artan sevişme isteğinden dolayı kendini kötü hisseden,arzu ve isteklerinden dolayı utanç duyan kadınlarda bu hislerin en büyük nedeni şüphesiz ki anlayışsız eşler…Kadın hamile kalır kalmaz ona ‘’anne’’ gözüyle bakan,bebeğe zarar geleceği düşüncesiyle eşiyle sevişmeyen,hatta hamile karısını eskisi kadar çekici bulmayıp cinsellikten kaçan bir çok koca ile karşılaştım… Peki,hamile bir kadın artan cinsel isteğini nasıl tatmin edecek,nasıl orgazm olup rahatlayacak?

Bu yazımda;Gebelik dönenimde vibratör kullanılır mı? Hamile bir kadının vibratör veya dildo kullanması sakıncalı mı? Vibratör kullanmak hamile kadına ve bebeğe zarar verir mi? Sorularına bilimsel yanıtlar vereceğim.

Hamile bir kadın vibratör kullanabilir mi?

Öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine uyun

Hekiminizin cinsel ilişkiyi yasakladığı dönemde vibratör dahil hiçbir seks oyuncağını kullanmayın.Ayrıca düşük,erken doğum  v.d riskler nedeniyle hekiminiz tüm hamilelik dönemi boyunca cinselliği yasakladı ise, hiçbir sex oyuncağını kullanmamalısınız.

En ideal olan ise,doktorunuza açıkça vibratör tercih edip edemeyeceğinizi sormak olmalı…Eğer sormaya utanıyorsanız,’’cinsel ilişki yasağı kalktı’’ dediği dönemde vibratörü şu önlemleri alarak kullanabilirsiniz;

Hijyen kurallarına uyun

Bu aşamada yapmanız gereken ilk şey,kullanacağınız vibratör veya realistik penisi(dildo) ılık su ve natural bir sabunla güzelce yıkamak olmalı.

Sağlıklı ve kaliteli ürünler tercih edin

Hamilelikten önce kullandığınız bir vibratör varsa,onu hamilelikte kullanmamanızı,fitalat içermeyen yeni bir vibratör almanızı tavsiye ederim.

Kayganlaştırıcı kullanın

Su bazlı steril kayganlaştırıcılar tercih edin.Vazelin,krem bebe  yağı ,losyon .vb şeylerden kesinlikle uzak durun.

Büyük boyutlardaki vibratörlerden uzak durun

Mega boydaki dildo ve vibratörler hamilelik evresinde size ve bebeğe zarar verebilir.Her ne kadar hiçbir penisin boyu rahme ulaşacak kadar büyük olmasa da,sizin aşırı zorlanmanıza bağlı olarak bir stres ve travma söz konusu olabilir.İdeal olan 12-15 cm arası boyutlarda bir vibratör kullanmanızdır.

Titreşimi çalıştırmayın

Vibratör vajina içerisindeyken hiçbir şekilde titreşimi kullanmayın.Manuel olarak kullanın.

Modern vibratörler tercih edin

Yeni nesil,kolay temizlenen,sağlığa zararı olmayan ,medikal silikondan yapılmış modern vibratörler  tercih edin.

Pozisyonlardan kaçının

Üzerine oturmalı tüm pozisyonlardan kaçının.Hamilelikte en uygun vibratör kullanım şekli şu dur;sırt üstü yatın,bacaklarınızın ve kalçanızın altına birer tane yastık koyun ve kullanın.

Yavaş hareket edin

Çok tahrik olmuş olsanız bile,hemen içeri itmeyin.Yavaş ve dairesel hareketlerle alın.

Sağlıklı bir gebelik dönemi dileklerimle…

Facebook Comments