Eş Değiştirme Nedir?İlişkiyi Nasıl Etkiler?

Swing (Eş Değişimi) Nedir?

Son 10 yılda başta Avrupa ve Amerika olmak üzere tüm dünyada popüler olan eş değişimi (swing), ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor…Ancak eş değişimi deneyimi olan danışanlarımdan edindiğim izlenim,reel olarak yaşanan swing’in pek de hayal edildiği gibi olmadığı yönünde…

Bu yazımda,grup seks için başka çiftlerle birlikte olmak isteyen swinger adaylarına ve bu tür bir ilişkiyi merak eden insanlara bazı önerilerim olacak.

Önce eş değiştirme tanımını yapalım,sonrasında konuyu tüm yönleri ile ele alalım;

Eş değiştirme ne demek?

Seks için çiftlerin biraya gelip eşlerini değiştirerek cinsellik yaşamasına eş değişimi denir.Eş değiştirmenin İngilizcedeki karşılığı swing’tir.Eş değiştiren evli veya sevgili çiftlere ise swinger denir.

İnsanlar neden eş değiştir?

İlişkide yaşanan monotonluk,karı-kocanın birbirlerine çekici gelmemesi,heyecan arayışı gibi nedenler çiftleri eş değiştirme fantezisine iten başlıca nedenlerdir.Bunların yanında;Yetersizlik hissi,gizli eşcinsellik,özgüvensizlik,eşe duyulan aşırı sevgi veya hayranlık gibi psikolojik nedenlerde eş değiştirme isteğinde rol oynayabilir.

Eş değiştirme nerede ve nasıl yapılır?

Avrupa,Amerika gibi cinsel açıdan rahat toplumlarda eş değiştirme için kullanılan swinger club’lar vardır.İnsanlar buralara üye olur ve ortamda beğendikleri çiftlerle birlikte olurlar.Bir diğer yaygın yöntem ise internet siteleri aracılığı ile eş değiştirme partilerine katılmaktır.

Ülkemizde yasal bir swinger club yoktur.Onun yerine  sohbet,çöpçatan veya eş değişim siteleri aracılığı ile çiftler tanışmaktadırlar.Yaygınlaşan bir diğer yöntem ise Facebook,Twitter gibi sosyal medya ortamlarında açılan sayfalara üye olup eş değişimi yaşamaktır.

Eş değiştirme evliliğe zarar verir mi?

Daha önce ‘’üçüncü arayan çiftlere 5 tavsiye ‘’ ve diğer birkaç yazımda ele aldığım üzere,düşünsel ve psikolojik açıdan hazır olunmadan yaşanacak bir eş değişimi evliliği kökünden sarsabilir…Herkesin cinsel tercihleri kendine özgüdür,bu nedenle eş değişimine yasakçı ve aşağılayıcı bakmamız söz konusu değil.Ancak,doğduğu andan itibaren toplumun ahlaki ve cinsel değerleri yoğrulan bir insanın kolayca swinger olması,kafa karışıklığı ve korku yaşamaması da mümkün değildir…

Eş değiştirme konusunda kararlı olan,bunu denemek isteyen çiftlere tavsiyelerim ise;

  • Birbirinizi zorlamayın;bir tarafın ısrarı ile grup sex yapmayın.her ikinizde kafanızdaki tüm çekincelerin ortadan kalktığına emin olduğunuzda arayışa girin.
  • Tanıştığınız çiftle ilk buluşmayı dışarıda sosyal bir ortamda yapın.Sadece cinsellik için bir araya gelmekten ziyade,tanımaya ve paylaşmaya önem verin.Eğer bir uyum ve istek oluşursa fantezinin devamını getirirsiniz.
  • Sanal ortamlarda dikkatli olun;Özellikle chat odalarından çift partner (fm) bulmayı düşünüyorsanız gizliliğinizi gözetin.Çünkü çoğu insan daha önce kaydettiği görüntüleri kameralı sohbette kendi görüntüleriymiş gibi sunuyor,masum çiftleri kandırıyorlar.Aslında mümkün olduğunca internet ortamından uygun çift arayışına girmeyin.
  • Bilmediğiniz ortamlara girmeyin;Sizi grup seks için evine davet eden bir çift bulduysanız bile,evlerine gitmek konusunda iki kere düşünün.Gizli görüntü çekiminden,hırsızlığa kadar pek çok şey yaşamanız olası.Önerim;Ne kendi evinize davet edin,ne de onların evine gidin.İmkanınız var ise kaliteli bir otelde buluşmak ve iki oda tutup konaklamak en sağlıklı yol.
  • Pişmanlık yaşadığınız anda ortamdan ayrılın;Gerçek hayatta yaşanan eş değişimi ve grup seks,özellikle kadınlarda olmak üzere çiftlerde derin üzüntü ve utanç yaratabiliyor.Böyle bir hisle kendinizden ve ortamdan nefret etmeye başlarsanız hemen çift olarak ayrılın.Karı- kocadan birisi kalmaya istekli bile olsa,eşinin psikolojik durumuna saygı gösterip onunla beraber bu deneyimi sonlandırmalı.
  • Cinsel hayatınızın merkezi yapmayın;İkinizde eş değişiminden zevk almış olsanız dahi,seks yaşamınızın merkezine oturmasına izin vermeyin.Çift olarak sevgiyi,paylaşımı ve romantizmi devam ettirin.
  • İçinden çıkamadığınız bir kararsızlık yaşıyorsanız bir uzmandan destek alın.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle..

Facebook Comments