Eski Eşle Devam Eden Cinsellik Normal mi?

Boşanma Sonrası Eski Eşle Devam Eden Seks Yaşamı Normal mi?

Başlığı okuyan kadın takipçilerimin önemli bir kısmı ‘’Ne alaka,olur mu böyle saçmalık! Elbette normal değil!’’ anlamına gelen tepki cümleleri kuruyorlar ve bu tepkilerinde son derece haklılar…Ancak gelin görün ki, tepki gösterilen bu tuhaf ilişki türü bazı boşanmış çiftler arasında devam etmekte.

İlişki koçluğu yaşamımda bu şikayetle bana gelip,’’Eski kocamla sevişmeye devam ediyoruz ve ben bundan artık kurtulmak istiyorum,ne yapmalıyım?’’  diyen üç kadın danışanım oldu,üçü de bu sorunu atlatmayı başardı.

Peki biten bir evliliğin ardından cinsellik neden bitmez,böyle garip bir seks hayatı neden devam eder?

Bu yazımda yargılayan bir yaklaşımdan ziyade,anlamaya ve çözümü bulmaya çalışan bir bakış açısıyla sorunu ele alıp,desteğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çalışacağım.

Bir kadın neden eski kocasıyla seks yapmaya devam eder? Sorusunun cevaplarına bir bakalım;

1-Severek ayrılmak veya ayrılmak zorunda kalmak

İstemediği halde eşinden ayrılan,hala eski eşine bedensel ve duygusal çekim duyan bir kadın,eğer eski kocasından nefret ederek ayrılamamış ise,çift boşanma sonrası cinsel hayatına devam edebiliyor.

2-Bilinene duyulan güven

Çoğu dul kadın için ülkemizde yaşamak sosyal bir travmadır…Toplumun dul kadına bakışı ve ondan beklentileri,kadını iyice kabuğuna sıkıştırır,en hayati ihtiyacı olan cinselliği istediği gibi yaşayamaz.İşte tam da bu noktada eski eş devreye girer! Çocukları görmek v.d bahanelerle eve rahatça giren eski koca,hem çevrenin tepkisini çekmeyen hem de fiziksel ve psikolojik özellikleri önceden beri bilinen güvenilir bir seks partneri oluverir.

3-Diğer erkeklere karşı hissedilen cinsel  ve duygusal soğukluk

Kadınların önemli bir kısmı boşanma sonrasında başka bir erkeği  duygusal ve cinsel dünyalarına almakta zorlanmakta.Bu durumun ailesel,çevresel,sosyal bir sürü nedeni olmakla birlikten önemli neden kadın psikolojisidir…Kadın,cinselliği erkek gibi kolayca yaşayıp tüketmez.Kadının bu psikolojik özelliği herkesle aşk yaşamasını veya kolayca cinsel ilişkiye girmesini önler.

Diğer erkeklerle yeniden bir şeylere başlamanın,duygusal  ve cinsel yakınlaşmanın yaşatacağı zorluklardan çekinen bir kadın,en azından belirli bir süre eski kocasıyla seks yaşamaya devam edebilir.

Genel olarak sorunun nedenlerini bu şekilde sıraladıktan sonra neler yapılabileceğine bir bakalım;

Geçici bir süre için böyle bir ilişki kadının cinsel tatminine katkı sağlasa da,uzun dönemde duygusal ve psikolojik travma yaratması yüksek ihtimaldir.’’Madem eski eşimle sevişiyorum o halde neden ayrıldık ki’’ ‘’Kendimi seks için kullanılan değersiz biri gibi hissediyorum ‘’ cümleleri ,bu ilişkiyi sorgulamaya başladığınız ve bir çıkış yolu aradığınızın en somut göstergeleridir.

Eski eşinizle cinsel hayatınızı boşanma kararı ile sonlandırmanız idealdir.Eğer cinsel hayatınız bitmedi ve bitirmek istiyorsanız,şu önerileri deneyin;

*Belirli bir süre,cinsel tatmin için partner bulmak size riskli geliyor ise  veya değerlerinize aykırı ise,seks oyuncakları ile kendinizi tatmin edebilirsiniz.

*Dul kadın psikolojisini ve toplumun size nasıl baktığı endişesini bir yana bırakın.Kişiliğinizi ve değerlerinizi koruyarak yaşamınıza devam edin.Bu kaksıyı üzerinizde n kadar çok hissederseniz,o kadar eski kocanıza yakınlaşma gereği duyarsınız.

*Kaliteli sosyal ortamlarda bulunun.Boşanma sonrası ertelediğiniz sosyal faaliyetleri ve ilgi alanlarını hayata geçirin.Bu şekilde yeni insanlarla tanışıp,kaliteli birliktelikler yaşayabilirsiniz.

*Güvenilir bir partner bulun.Yukarıda dediğim gibi,eğer değerlerinize aykırı ise tabi ki bu öneri size uygun değil…Ama,sizi seks objesi görmeyen,kadın ruhundan anlayan,entelektüel seviyesi yüksek,cinsellik alanında deneyimli ve bilgi sahibi,bakımlı bir erkekle seks ihtiyacınızı gidermek,sizi eski kocanızla yaşayacağınız hastalıklı bir ilişkiden uzak tutabilir.

Facebook Comments