Kadınlar Kaç Çeşit Orgazm Yaşar?

Kadında Orgazm Türleri

Kadın nasıl orgazm olur ? sorusuna çoğumuz;  ‘’Kadın klitoral  ve vajinal  yollarla orgazm olur.’’  Cevabını  veririz.İlk kez Sigmund Freud’ un dile getirdiği klitoris ve vajinanın uyarılması ile ulaşılan bu orgazmlardan farklı orgazm türleri olduğunu biliyor muydunuz?

Diğer kadın orgazm türlerine geçmeden önce,’klitoral ve vajinal orgazm nasıl oluyor? ‘  Sorusunu yanıtlayalım; Freud, orgazmın kişinin psikolojik ve sosyal gelişimine bağlı olarak şekil değiştirdiğini ifade etmekte.Yani, çocukluk ve ergenlik döneminde klitorisini uyararak (okşama veya sürtünme) orgazm olan bir kız , yaşı ilerleyince(evlilik veya birliktelik) cinsel ilişkiye girip, vajina ve penisin birleşmesi sonucu orgazm oluyor.

Ancak son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, bu iki temel orgazm türünden çok daha fazla orgazm olma yolları bulunmakta !

Yazar ve seks aktivisti olan Betty Dodson, kadının vajina ve klitoris orgazmı dışında dokuzdan fazla yolla orgazma ulaştığını hem kendi deneyimleri hem de gözlemleri ile kanıtlamıştır.Betty Dodson’un bilimsel olarak kanıtladığı orgazm yollarını sırasıyla inceleyelim;

Kadınlar nasıl orgazm olur?

Basınç orgazmı

Vajinanın iki bacakla sıkıştırılıp baskıya maruz kalması sonucu ulaşılan bu orgazm (boşalma) , özellikle çocukluk döneminde oldukça yaygın.Genellikle çocukların kanepe,koltuk ,yatak kenarı gibi yerlere sürtünerek orgazm olduğu düşünülür ama, iki bacakla vajinanın ve pelvik bölgenin sıkıştırılıp uyarılması yoluyla yaşanan orgazmda ergenlik ve çocukluk döneminde görülebilmekte.

kadin-orgazm-klitoris

Gerginlik orgazmı

Vücudun,kasların uzun süre gergin ve sıkı halde tutulması sonucu yaşanan hızlı ve kısa etkili orgazm türüdür.Gerginlik orgazmı nefesin tutulması ile de yaşanabilir.Küçük erkek ve kız çocuklarında görülen bu orgazm türü yaş ilerledikçe unutulur.Ancak Dodson gerginlik orgazmını ilerleyen yaşlara taşıyan kadın ve erkeklerin olduğunu ifade etmektedir.Dodson ,gerginlik orgazmı için ‘’zirve orgazmı’’ deyimini kullanmaktadır.

Gevşeme orgazmı

Gerginlik orgazmının zıttı olan gevşeme orgazmı ,sıkılan,gerilen vücudun rahat bırakılması ve gevşemesi ile yaşanır.

Tantrik sekste  de söz edilen gevşeme türü orgazmına ‘’vadi orgazmı’’ da denilmektedir.

G Noktası orgazmı

‘’ G noktası orgazmı nedir , nasıl yaşanır ‘’ isimli yazımda ayrıntılı açıkladığım G Noktası orgazmının varlığı  kesindir. Bilim dünyası böyle bir orgazmın gerçekliği konusunda ikiye bölünmüş gibi görünse de, gerek Dodson ‘un tecrübeleri, gerek benim kişisel danışan deneyimlerim G noktası orgazmının gerçek olduğu yönündedir.

A Noktası Orgazmı

Son 20 yılın en popüler  kadın cinsellik konularından birisi de A noktası orgazmıdır…Vajinanın rektuma uzanan kısmında yer alan sinir demetinin uyarılması ile yaşanan bir orgazm türüdür.A noktası orgazmı hakkında detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fantezi orgazmı

Kadının bedensel bir uyarılma olmadan ,sadece düşünsel olarak yaşadığı orgazm türünü ifade etmektedir.Yapılan bazı çalışmalar, kadınların bedensel bir temas yaşamadan sadece düşünerek orgazm olduğunu göstermektedir.

Fantezi orgazmını tartışmalı kılan ise, çok az sayıda kadının nadiren böyle bir yolla orgazm olmasıdır.

Karma Orgazm

Dodson, bazı orta yaş üzeri kadınların yukarıda sayılan tüm orgazm türlerini bilip uygulaması ile karma orgazm yaşadığını belirtmekte.

Çoklu orgazm

Karma orgazmla karıştırılan ancak tamamıyla farklı bir orgazm.Karma orgazm da bir orgazm yaşanması söz konusu iken, çoklu orgazm da bir veya daha fazla yöntemle ardı ardına orgazm yaşanmaktadır.Örneğin sadece vajinal birleşme ile seks yapan bir kadın sürekli orgazm yaşamaktadır.Bazı kadınların bir gecede 20-30 kadar orgazm yaşadığı bilimsel olarak kaydedilmiş bir gerçektir.

Tavsiye:Farklı orgazm türlerini yaşamanızı kolaylaştıracak sex oyuncakları için,sponsor firmam Mahrem Shop isimli siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments