Seksin Yapılış Şekli-Resimli Anlatım

Seks Neden ve Nasıl Yapılır?

Konu başlığı sizi şaşırtmış olabilir…Ancak ilişki koçluğu yaptığım kadın ve erkeklerde gördüğüm kadarı ile,çoğumuz kitabın ortasından okumaya başlıyoruz.Yani,cinsellik konusunda temel bilinmesi gerekenleri atlayıp bir an önce (deyim yerinde ise )icraata geçmek  istiyoruz.

Peki sonrasında ne oluyor?

Kulaktan dolma bilgilerle yarım yamak yaşanan cinsellik,beraberinde bir sürü sorunları getiriyor,boşanma,depresyon başta olmak üzere bir sürü sosyal ve psikolojik soruna neden oluyor…

Bu yazımda,cinsellikle ilk kez tanışan veya cinselliği yanlış yaşayan insanların sağlıklı bir seks hayatı olması için kitabın ilk sayfalarını özetleyeceğim.Yani;Cinselliğin ABC sinden başlayacağım.

İlk konu elbette; seks nedir,neden ve nasıl yapılır?

Şimdi bu soruları sırasıyla yanıtlayalım;

Seks nedir?

Seks kelimesi aslında tek başına bir anlam ifade etmez.Bununla birlikte, sex kelimesi günlük dilde cinsel birleşmeyi ifade eder.Yani;Bir kadınla bir erkeğin duygusal ve bedensel ihtiyaçları doğrultusunda cinsel ilişkiye girmelerine seks denir.Aslında seks sadece cinsel birleşmeyi içermeyen geniş kapsamlı bir kelimedir.Örneğin;Oral seks,karşılıklı mastürbasyon,sanal seks bunlara birer örnektir.

Seks neden yapılır?

İnsanlar başta olmak üzere tüm canlıların seks yapmadaki temel dürtüsü üremek,yani soyunu devam ettirmektir.Ancak hemen hiçbir canlı türü seksi üremek için yapmaz.Hatta çoğu cinsel birleşmede bu temel dürtü akılda bile değildir.Neden mi? Cevabı çok basit;

Canlılar üresin ve nesli devam etsin diye,seks; haz alınan,doruk noktasında orgazm denilen tarifsiz zevki yaşatan bir eylemdir.Seksin doruk noktasında erkek spermlerini dişinin vajinasına salar ve yumurtalarını döller.Böylece o neslin yeni bebekleri dünyaya gelir.

Eğer seks yapmak bu kadar zevkli olmasaydı,insanoğlu dahil çoğu canlı türünün neslinin tükenmesi işten bile değildi.Seksin sadece üreme amaçlı olmayıp,karşılıklı etkileşimlerle yaşanmasına ise sevişme denir.Sevişme sekse duygusallık katar.Bedensel rahatlamanın yanı sıra duygusal ve düşünsel bir tatmin sağlar.

Seks nasıl yapılır?

Yukarıda söz ettiğim cinsel birleşme ,seksin nasıl yapıldığının da tanımıdır.Daha ayrıntılı açıklayacak olursam;Erkek penisinin kadının vajinasına veya anüsüne girmesiyle yaşanan birleşmedir.Vajina yoluyla yapılan sekse ‘’vajinal seks’’,anüs yoluyla yapılan sekse ‘’anal seks” veya ”ters ilişki’’ denir.

En yaygın seks yapma pozisyonlarını resimli olarak ele alalım;

Misyoner pozisyonunda seks

Dünyada en yaygın kullanılan seks yapma pozisyonudur.Kadın alta yatar,bacaklarını aralar ve yukarı çeker.Erkek kadının bacakları arasına girer ve penisini kadın vajinası iter.Erkek ileri-geri hareket ederek aktif rol üstlenir.Bu şekilde sevişerek her iki taraf da orgazm yaşayabilir.

Kucak pozisyonunda seks

Erkek oturur vaziyettedir.Kadın erkeğin kucağına oturur,erkeğin penisi kadının vajinasına girer.Kucak pozisyonu da yüzyıllardır kullanılan,kadının orgazm olmasını (boşalmasını)sağlayan en iyi sevişme pozisyonlarından birisidir.

kucak pozisyonu

Doggy (domalma) pozisyonu

İngilizce adı doggy olan bu pozisyon,köpek duruşu,köpeklerin seks yapma şeklinden esinlenmiştir.Ülkemizde domalma,malak gibi isimlerle de bilinir.Kadın dizlerinin ve ellerinin üzerinde durur,erkek arkadan yaklaşarak penisini vajina veya anüse iter,birleşme yaşanır.

doggy

Riding(at sürme) pozisyonu

İngilizcede riding bir şeyi sürmek(at,motosiklet v.b)anlamına gelir.Erkeğin sırt üstü yatıp kadının onun üzerine oturması ve seksi yönlendirmesi ,riding ‘i çağrıştırdığı için bu ismi almıştır.Diğer bir yabancı ismi de ”cow girl” pozisyonudur.Biz de genelde ”kadın üstte” olarak bilinir.

Daha farklı cinsel ilişki şekilleri vardır ancak,yukarıdakiler en yaygın kullanılan seksin yapılış pozisyonlarıdır.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileklerimle..

cow girl pozisyonu

Facebook Comments