Mastürbasyon Hakkında En Çok Merak Edilenler

En Çok Sorulan 11 Mastürbasyon Sorusu ve Cevapları

İlişki koçluğu yaşamımda kadın ve erkek danışanlarımın sıkılıkla sorduğu cinsel konularda,mastürbasyon önemli bir yer kaplamakta.Cinsel kimliğini tanımasındaki önemli ögelerden birisi olan özdoyurum (mastürbasyon),henüz tam anlamıyla aydınlatılabilmiş bir alan değil…

Bu muallak durumun yaşanmasında şüphesiz cinselliğinin toplumdaki yerinin payı büyük…Bu yazımda,kadınların ve erkeklerin çekinerek sorduğu(veya hiç dile getiremediği) mastürbasyon sorularını yanıtlayacağım;

Mastürbasyon zararlı mı?

Dozunda yapılan mastürbasyonun sağlığa bilinen bir zararı yoktur.

Günde kaç kez  mastürbasyon yapmalıyım?

Bir günde kaç kez mastürbasyon yapılacağı yaş ve hormonal seviyeler nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.Örneğin,haftada 5  kez mastürbasyon genç kız ve erkekler için normal sayılabilir.

Evli kadın veya erkeğin mastürbasyon yapması normal mi?

Evli kadın veya erkek mastürbasyon yapabilir.Bu doğaldır.Ancak,eş ile cinsel ilişkiden kaçınıp,mastürbasyon yaparak boşalmayı alışkanlık haline getirmek,psikolojik olarak çözülmesi gereken bir sorundur.Eş ile birlikte olunmayan durumlarda,ani gelişen cinsel istek zamanlarında evli çiftlerden birisi tek başına boşalmayı tercih edebilir.

Mastürbasyon yaparken izlenilmek istemek hastalık mı?

Çiftlerden birisi veya her ikisi,mastürbasyon yaparken izlenmek isteyebilir.Bu konu daha çok cinsel fantezilerle ilgili bir konudur ve normaldir.Ama son yıllarda yaygınlaşan kameralı sanal seks sohbetlerinde,sürekli kamera karşısında mastürbasyon yapmak,bu şekilde orgazmın(boşalmanın) cinsel ilişkiden daha çok zevk vermesi,çözülmesi gereken cinsel sorunlar arasındadır.

Mastürbasyon sivilce yapar mı?

Özellikle genç kız ve erkeklerin sık mastürbasyon yapmasına bağlı olarak akne(sivilce)sorunlarının arttığı gibi yanlış bir kanı vardır.Sivilce,ergenlik dönemiyle başlayan bir sorundur ve çok mastürbasyon yapmakla bir bağlantısı kanıtlanamamıştır.

Mastürbasyon zararlı mı?

Her şey gibi mastürbasyonun da fazlası zararlıdır.Özellikle mastürbasyonu hayatının odak noktası yapan,her an mastürbasyon yapmayı düşünen ve yapan insanların;iş,aile,arkadaşlık ilişkileri olumsuz etkilenmekte,suçluluk ve yetersizlik hislerine neden olabilmektedir.

Mastürbasyon erken boşalmaya neden olur mu?

Ergenlik ve gençlik döneminde aşırı yapılan ve yakalanma kaygısı ile acele edilen masturbasyonların tek amacı, bir an önce cinsel tatmini yakalamaktır.Hızlı orgazm yakalanan bu tür mastürbasyonlar,erkeklerin cinsel ilişkide erken boşalma sorunu yaşamalarına neden olabilir.

Mastürbasyon halsizlik yapar mı?

Günde 3 kereden fazla yapılan mastürbasyon fiziksel ve psikolojik olarak yorgunluğa ve halsizliğe neden olabilir.Kişiden kişiye değişmekle birlikte,aşırı yapılan mastürbasyon halsizlik yapar,günlük aktivitelerde performans ve odaklanma sorunlarına neden olabilir.

Mastürbasyon yaparken birini hayal etmek normal mi?

İlişki danışmanlığı hayatımda sık karşılaştığım sorulardan birisi…Bazı evli kadınlar veya sevgilisi olan genç kızlar,mastürbasyon yaparken sevgili veya eşinden başkasını düşünüp boşalıyorlar ve sonrasında suçluluk duyuyorlar.Bu durum elbette erkekler arasında daha yaygın ama,erkekler başkasını düşünüp mastürbasyon yaparak orgazm olunca(nedense) pek suçluluk hissetmiyorlar.

Bu konuda önerim şu;Eğer bir ilişkiniz yoksa,tabi ki bir ünlüyü,çevrenizden bir erkeği hayal edip rahatlayın.Ama eşi veya sevgilisi olan bir insanın eğer cinsel hayatı sağlıklıysa,partneri ile cinsel doyuma ulaşıyorsa,sürekli başkasını düşünüp mastürbasyon yapması,bir süre sonra kendine olan saygısını kaybetmesine neden olabilir.Arada tabi ki bu tür fanteziler ile mastürbasyon yapılabilir.Ama dediğim gibi,süreklilik göstermesi ilişkiye zarar verebilir.

Eşimle cinsel ilişkiye girmeden birbirimize mastürbasyon yapıp boşalıyoruz bu normal mi?

Özellikle erotik veya porno film izleyip sevişme fantezisi olan çiftlerin sık sorduğu bir başka soru da sevişmeden,karşılıklı mastürbasyon yaparak boşalmadır.Bu yöntemle mastürbasyon yapıp orgazm olmanın bir sakıncası yoktur ve arada yaşanılan  bu tür fanteziler gayet doğaldır.Sadece, alışkanlık haline getirilip,seks tercihi olarak cinsel birleşmenin önüne geçmesi sakıncalıdır.

vibratörle mastürbasyon

Mastürbasyon yaparken vibratör veya dildo kullanmak sakıncalı mı?

Kadınlar genelde mastürbasyon yaparken klitorisi uyarıp boşalırlar.Titreşimli vibratör veya titreşimsiz dildo ile  mastürbasyon yapıp orgazm olmakta normaldir ve bir sakıncası yoktur.Yukarıdaki açıkladığım gibi;Önemli olan,mastürbasyonun sizi hayattan koparmaması,sağlıklı cinsel ilişkiler kurmanızı engellememesidir.

 

Facebook Comments