Kadınlarda Sahte Orgazm Nedenleri

Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapıyor?

İngiltere’de yapılan kapsamlı bir anket çalışması gösteriyor ki,evli veya ilişkisi olan kadınların en az %35’i hayatlarında en az bir kez orgazm taklidi yapmış…Bunca yıllık tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki;Ülkemizde de oranlar  benzer…Kadının toplumdaki yeri göz önüne alınırsa,sahte(fake)orgazm oranlarının bizim gibi kapalı toplumlarda daha da yüksek olması şaşırtıcı değil…

Peki bir kadın neden orgazm olmuş gibi taklit yapar? Bu sorunun sosyal ve psikolojik nedenlerini sırasıyla ele alalım;

Kadınların seksten beklentilerini söylemeye utanması

Kadınların önemli bir kısmı,sevgilisi veya kocasına seks esnasında ne istediğini söyleyemiyor.Bu çekingenliğin  nedenleri ;örf/adet,yetiştirilme tarzı,tolumun kadına ve cinselliğe bakışı olarak sıralanabilir.

Yanlış anlaşılma kaygısı

Sevişme esnasında kendini özgü olarak ifade eden kadın,kocasının veya sevgilisinin kendisine farklı bakacağından endişe duyuyor.Cinsellik konusunda bilgili ve tecrübeli bir genç kız veya kadın olmanın erkek tarafından farklı algılanacağını düşünen kadın,yatakta sessiz kalıp,zevk alıyormuş gibi yaparak seksi orgazm taklidi ile sonuçlandırıyor.

Partnerin erkeklik egosunu okşamak isteği

Yatakta performansının iyi olduğunun partneri tarafından onaylanması bir erkek için çok önemlidir. ‘’ Karım orgazm taklidi yapıyor ‘’ , ‘’karımın orgazm taklidi yaptığını nasıl anlarım ? ‘’ gibi sorularla bana gelen danışanlarımda ele aldığım ilk konu yatak performansını araştırmaktır.

Kadın,erkeğin seks performansı konusundaki hassasiyetini bildiği için vasat veya kötü bir sekste bile orgazm taklidi yapıp,eşinin gururunu kırmak istemez.

Psikolojik ve /veya fiziksel hastalıklar

Çeşitli nedenlerden dolayı cinsel ilişkide duyulan ağrı, acı kadınların bir an önce sevişmenin sonlanmasını istemesine ve orgazm taklidine neden olabilmektedir.

Aşırı stres,bazı psikolojik hastalıklarda sevişmeye odaklanmayı ve zevk almayı engellemekte,kadını orgazm taklidine itmektedir.

Eşe karşı duyulan olumsuz hisler

Kocasına aşık olamamak,onunla sevişmek istememek,zorla seks yaptığını hissetmek,eşten tiksinmek gibi duygusal sorunlar,kadının cinsellikten mümkün olduğunca kaçınmasına,seviştiğinde ise orgazm taklidi ile kocasını  baştan savmasına neden olmaktadır.

Yeterince uyarılmadan girilen cinsel ilişki

Kalitesiz ve yetersiz yapılan ön sevişme , kadının yeterince uyarılmadan cinsel ilişkiye girmesine neden olur.Kadının tahrik olmadan yapacağı sekste fiziksel acı duyması ve/ veya psikolojik olarak sekse konsantre olamaması ,orgazm taklidi yapması gayet normaldir.

Kadının cinsellik algısının erkekten farklı olması

Daha önce diğer bir yazımda belirttiğim gibi,kadın orgazmı erkeğinkine nazaran daha karmaşık ve farklıdır.

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, kadın eğer bir sevişmede psikolojik olarak doyuma ulaşıyorsa, mutlaka orgazm olması gerektiğini düşünmüyor.Sevişme esnasında psikolojik tatmine ulaşan kadın,fiziksel olarak orgazm yaşamasa bile mutlu olup,eşine orgazm taklidi yapabiliyor.

Kadınların orgazm taklidi yapmasının en önemli nedenleri bu şekilde sıralanabilir…Peki orgazm taklidi yapmak ne gibi psikolojik ve fiziksel sorunlara neden oluyor?

Sekste sürekli olarak tatmin olamayan ve eşine tatmin olmuş gibi rol yapan ,(yani yalan söyleyen) kadında,eşe karşı öfke ve kızgınlık oluşuyor.Orgazm olunmayan ve orgazm taklidi yapılan her sevişmede bu öfke daha da büyüyor,hatta nefrete dahi dönüşebiliyor.

Eğer eşinizle veya sevgilinizle yaşadığınız cinselliğin çoğunda orgazm taklidi yaparak durumu kurtardığınızı düşünüyorsanız,konuya bir de ilişki sağlığı açısından bakmanızda ve gerekli adımları atmanızda yarar var…

Orgazm olamamak ve orgazm taklidi yapmak zorunda kalmak,eşlerin açık iletişimi ile aşılabilecek bir sorundur.Eğer bu sorunu tek başınıza çözemeyeceğinizi düşünüyorsanız,bir uzmandan destek almanız yararlı olabilir.

Facebook Comments