Vajinal Kuruluk Neden Olur Nasıl Önlenir?

Vajinal Kuruluk Sebepleri ve Gidermenin Yolları

Vajina kuruluğu,yani vajinanın cinsel ilişki sırasında yeterince ıslak ve kaygan olmaması ,kadınların cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı duymasına neden olmakta,kadını seksten soğutmakta…

Günümüzde oldukça yaygın görülen vajinal kuruluk sorunu, alanında uzman bir jinekolog tarafından teşhis edilip,tedavisi yapılabilen bir hastalıktır.

Bu yazıda verilen bilgilerin amacı, vajinal kuruluk sorununu daha iyi tanımanızı sağlamaktır. Tedavi için bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz.

Vajinal kuruluk neden olur ?

1- İlaç tedavileri

Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar ,vajinal kuruluk yapabilir.Bazı doğum kontrol hapları,antihistaminikler (anti alerjik ürünler),bazı astım ilaçları vajinal kuruluğun en önemli nedenleridir.

Çoğu soğuk algınlığı ilacının içerisinde antihistaminik maddeler bulunduğu için, grip ve nezle ilaçlarının vajina kuruluğu yapması mümkündür.

2- Hastalıklar

Kalp hastalıkları ve diyabet (şeker) vajinal kuruluk hastalığına neden olabilirler.Kanser tedavisi (kemoterapi ve ışın tedavisi) bir diğer vajina kuruluğu nedenidir.

3- Hormonal değişimler

Vajinal kuruluğun nedeni östrojen seviyelerindeki düşüştür.Menopoz döneminde östorjen seviyeleri ve libido düşer. Menopozun vajinada kurumaya ve sıvı salgılanmasına engel olduğu bilimsel bir gerçektir.

Doğumdan sonra emzirmeye odaklanan beyin ve vücut,östrojen seviyelerinin azalmasına ve vajina kuruluğu yaşanmasına sebebiyet verebilir.

4- Temizlik ürünleri

Vajina temizliği için kullanılan sabun ve kimyasallar vajinayı tahriş edebilir ve kuruluğa neden olabilir.Kadınlar vajina hijyeni konusunda aşırı hassas davranabiliyorlar.Oysa vajina,çoğu organımız gibi kendi kendini temizleme yeteneğine sahiptir.

PH seviyesi düşük,cildi tahriş etmeyen ,kaliteli ürünlerle genel temizliğinizi yapmanız sağlıklı ve hijyenik bir vajina için yeterlidir.

5- Stres ve kaygı

İş,ailevi sorunlar v. d nedenlerden dolayı cinsel istek azalır ve yeterince östrojen salgılanmayabilir.Bu durumda cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanma olmaz.

Vajinal kuruluk nasıl giderilir ?

Vajina kuruluğu için etkili ve doğal tedaviler şu başlıklar altında toplanabilir;

1- Su tüketimini artırın

Vajinal kuruluk ve diğer tüm sıvı dengesi sorunları için en iyi yöntem su tüketimi artırmaktır.Yeterince su almanız,vücudun sıvı üretimini teşvik eder.

Vajinal kuruluk için evde kolayca hazırlayabileceğiniz şu karışım işinize yarayabilir;Bir bardak suya bir yemek kaşığı limon,yarım çay kaşığı zeytinyağı ,yarım çay kaşığı akçağaç şurubu ekleyin ve sabahları kahvaltıdan önce için.Bu karışımı bir hafta içmeniz yeterli.

2- Yağ alımını artırın

Doğal ve sağlıklı yağ tüketimini bir miktar artırmak vajinal kuruluk problemini gidermede etkili olabilir.Ayrıca içtiğiniz suların içerisine 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı eklemek de etkili bir yağ alımı yöntemidir.

Cinsel ilişki esnasında vajinal kuruluktan dolayı ağrı,acı ve kanama yaşıyorsanız ,vajina ve penise bir miktar hindistan cevizi yağı ile masaj yapıp sonrasında ilişkiye girmek ,hissedeceğiniz ağrı ve acıyı azaltabilir.

3- Ön sevişme süresini uzatın

Kadının cinsel anlamda uyarılması ve orgazmı erkeğe nazaran daha zordur.Cinsel ilişkiye başlamadan önce yaşanacak seks fantazileri, kadını tahrik edip,vajinanın ıslanmasını sağlamaya yardımcı olur.

4- Kayganlaştırıcı jel ve krem kullanın

Medikal standartlarda üretilmiş kaliteli kayganlaştırıcı jel ve kremler,vajinal kuruluk problemini gidermenin en iyi yollarından birisidir.Aşağıda kaliteli,ithal bir kayganlaştırıcı jelin resmi yer al

Facebook Comments