Evlilikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Evli Çiftlere Seks Hayatı Tavsiyeleri

Yeni evli çiftlerin ve ilişkisini evlilikle noktalamak isteyen sevgililerin geleceğe dair yaşadıkları huzursuzluklardan birisi de evliliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanabilecek cinsel sorunlardır.

Aslında bu kaygıyı taşıyan kadın ve erkekler hiçte haksız değiller.Çünkü,uzun evliliklerde yaşanan seks sorunları ve cinsel monotonluk,aldatma ve  boşanma gibi ciddi sorunlara neden oluyor.Evlilikleri 5 yıldan fazla olan ve başka sorunlarla bana gelen çiftlere yaptığım danışmanlıklardan gözlemlediğim kadar ile,eğer eşler arasında açık iletişim yoksa,evlilik seksi öldürüyor!

Dürüst ve açık iletişim kuramayan çiftler,başka sorunları gerekçe göstererek birbirlerinden soğuyorlar,aldatma ve ayrılma bu soğuma sonrasında kaçınılmaz oluyor.

Evlilikte cinsel hayatı canlı tutmak için sitenin farklı kategorilerinde yazılarım bulunmakta…Fanteziler,cinsel ürünler,seks pozisyonları v.d yüzlerce konuyu ele aldığım yazılarımdan farklı olarak,bu yazımda,çiftlerin;”Evlilikte seks hayatı biter mi,cinsellik monotonlaşır mı,bu sorunları yaşamamak için neler yapmalıyız?” gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Bu yazımda,değişik başlıklar altında ele alınan evlilikte sağlıklı cinsellik ile ilgili konuları derledim.Danışmanlık yaptığım çiftlerin oldukça memnun kaldığı bilimsel tavsiyelerimi soru-cevap şeklinde sizlerle de paylaşmak isterim;

Evlilikte cinsel sorunlar ve çözüm önerileri

Soru 1: Uzun süredir evliyiz,eşime karşı cinsel isteğim azaldı,ne yapmalıyım?

Evli kadının kocasına veya erkeğin karısına karşı cinsel isteğinin azalmış olması dünyanın sonu değildir.Hemen her çiftin yaşadığı bu problem,eğer duygularınızı doğru tanımlayıp,eşinizle sağlıklı iletişim kurarsanız kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir sorundur.

Duyguları tanımlamaktan kastettiğim şu;Eşinize karşı sadece cinsel bir isteksizlik mi yaşıyorsunuz yoksa,duygusal anlamda ona olan aşkınızın bitmesi mi bu kaçışa neden oluyor?Çünkü,kocasını çok seven bir kadın,değişik nedenlerden dolayı kocasıyla sevişmek istemeyebiliyor.Veya karısına aşık bir erkek,karısıyla seks yapmaktan kaçınabiliyor.

Eğer sorununuz sadece cinsel bir soğuma ise,bu sorun çözülebilir.Ama eşinize aşkınız bittiyse,bu sorunun çözümü biraz zordur.Eşine aşık ama cinsel açıdan eşinden soğuyan kadın ve erkeklere tavsiyelerim şunlar;

  • Eşinizle durumu konuşun;Değer verdiğiniz ve sevdiğiniz bir insan olan eşinizle bu durumu dürüstçe paylaşmak ona ve kendinize olan saygınızın gereğidir.Sırf kocasını veya karısını üzmemek için veya eşinin yanlış anlamasını önlemek için istemediği halde ilişkiye giren insanlar daha büyük psikolojik sorunlar yaşamaktalar.Eşiyle istemediği halde sevişen insanların yaşadığı en büyük travma kendilerine olan saygılarının azalmasıdır.Bu sorunları yaşamamak için,içinde bulunduğunuz ruh halini eşinizle dürüstçe paylaşın.Sorunları ve çözüm için neler yapılabileceğini araştırın.
  • Sorunu çözmek için adım atın;Eşinizle yaptığınız konuşmada sorunu tanımlama olanağı bulduysanız(örneğin;iş değişikliği,şehir değişikliği,ani ölüm ve kayıplar,stres,ilaç kullanımı v.d) bu sorunu çözmek için birlikte harekete geçin.Bu aşamada eşinizden alacağınız destek çok önemlidir.Hatta tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki;Eş desteği olmadan evlilikte yaşanan sorunları çözmek imkansızdır değildir ama çok zordur.
  • Toleranslı ve anlayışlı olun;Cinsel isteksizlik sorunu için kendi aranızda veya bir uzman tavsiyesi ile bulduğunuz çözüm yolunda ilerlerken hem kendinize hem de eşinize anlayışlı olun.Sağlıksız seks hayatı,başka nedenler bahane edilerek çiftlerin tartışmasına neden olmaktadır.Bu durumun farkında olmanız,kendinizi ve eşinizi daha az yıpratmanızı sağlayacaktır.

Soru2: Nişanlımı (sevgilimi) çok seviyorum.Evlendiğimizde ona olan aşkımın bitmesinden ve onu aldatmaktan korkuyorum.Bu durumu önlemek için ne yapılabilir?

En sık sorulan sorulardan birisidir,aşk bitince eşi  aldatmak…Cevabı iki nedenden dolayı çok basit;

Birincisi,Eğer aşkın sizi aldatmaktan alıkoyduğunu düşünüyorsanız,zaten aşık değilsinizdir.Cinsel tutku ve cinsel uyumu aşk zannedip,ilişkinizin merkezine seksi oturtmuşsunuz demektir.Cinsel tutku ile aşk sık karıştırılan iki farklı kavramdır.Aşık olan insan haz değil,paylaşım odaklıdır.Bu soruyu soran kadın ve erkeklere istisnasız önerim;Sevgili veya nişanlınıza olan duygularını bu temelde tekrar değerlendirin.Sizinki aşk mı yoksa cinsel bir tutku mu?

İkincisi olarak;Varsayalım duygunuzu aşk olarak tanımladınız ve hala bu sorunun cevabını merak ediyorsunuz.Yine endişelenecek bir durum yok ortada! Neden mi? Hemen açıklayayım;Aşk yakan bir enerji ise,sevgi ısıtan bir enerjidir.Hiç bir insan sürekli yakan bir enerjiyle baş edemez.Ya yanar ya da o enerjiden kaçar.İlişkinin ilk zamanlarında yaşanan bu yakan enerjiye aşk diyorum ben…

Önemli olan ise,Aşkın yakıcı enerjisini paylaşım ve emekle sevgiye dönüştürebilmektir.Özetle;Aşkınızı sevgiye dönüştürüp,aşk ateşinin sizi ısıtmasını sağladığınız sürece korkmanıza gerek yok…

Soru3 : Yeni evliyiz ve eşimle çok mutluyuz.Yıllar geçtikçe eşimin cinsel olarak benden soğumasından ve aldatma ihtimalinden endişe duyuyorum.Bu korkumu nasıl yenerim?

Bu soruyu soran sadece yeni evliler değil…Nişanlı veya sevgilisi olan insanlardan da sık duyduğum bir soru.Aslına bakarsanız,bir üstte yer alan soruya verdiğimden farklı cevaplarım yok.Kendinize,aşkınıza ve size aşık olan insana güvenip,aşkınızı sevgiye dönüştürerek mutlu yaşayabilirsiniz.

Unutmayın;Aşkı ilk günkü gibi zirvede tutmak veya tutmaya çalışmak,hem sizi hem ilişkinizi yıpratır.Küçük bir örnekle yazımı noktalayayım;Bir arabanın sürekli 200 Km hızla gitmesi mümkün mü? Elbette mümkün değil…Bazen yol daralır,bazen viraj olur,bazen aşırı trafik…Siz illa da 200 km hız istiyorum derseniz,ya otomobiliniz motor yakar ya da kaza yaparsınız.Yola göre hızı ayarlamak sizi ve ilişkinizi hayata bağlar…

Facebook Comments