Kadında Orgazm Sorunu Neden Olur?

Kadınlarda Orgazm Olamama Veya Zor Orgazma Ulaşma Nedenleri

En yaygın kadın cinsel sorunu sanırım eş veya sevgili ile yaşanan cinsel birleşmede orgazm olamamak.İlişki Koçluğu yaptığım çiftlerin ve kadınların sıkça dile getirdiği sekste orgazm olamama (anorgazmi) probleminin çeşitli nedenleri olabilmekte.

Bu yazımda ;‘’Neden kocamla sevişirken orgazm olamıyorum?’’ ,’’Mastürbasyon yaparak kendi kendime boşalıyorum ama neden  sevgilimle sevişirken orgazm olamıyorum?’’  ‘’Nasıl kolay orgazm olurum ?’’ sorularına bilimsel cevaplar vereceğim.

Orgazm olamama (anorgazmi) nedenleri ve çözüm yolları

Klitorisi uyarımı yapılmaması

Genç  kızlık ve ergenlik dönemlerinde klitorisi uyararak orgazm olan kadınlar evlenince klitorisi ihmal ederler… Bu ihmalin en büyük nedeni ,evlenince mutlaka cinsel birleşme yoluyla orgazm olunması gerektiğine dair şartlanmadır.Diğer bir neden ise, sevişme esnasında eşinden klitoris uyarımı isteme konusunda yaşanan utançtır.

Oysa kadın orgazmı için ön sevişme ve klitoris uyarılması çok önemlidir.Bu konuda kendinizi kötü hissetmemelisiniz.Ön sevişmede kocanızın elleri veya dudakları ile klitorisi uyarması orgazmı oldukça kolaylaştıracaktır.

Şartlanma

Sevişmenin şekli,zamanı,süresi gibi konularda kendini şartlayan çiftlerin seks hayatında kadının orgazma ulaşması zordur.Seksi kalıplara sokmamalısınız.

Mutlaka hafta sonları yatak odasında seks yapan bir çiftseniz,sürekli aynı pozisyonda seks yapıyorsanız,hep aynı şeyleri deniyorsanız seks sizin için bir çeşit görev haline dönmüş olabilir.Zaman,mekan ve pozisyon değişimleri  daha fazla uyarılıp kolay orgazm olmanıza yardımcı olabilir.Bu konuda ‘’Kadın orgazmı için en iyi seks pozisyonları’’ isimli yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Psikolojik nedenler

Yukarıdaki tüm şeyler yapıldığı halde orgazma ulaşamayan kadınların altta yatan başka psikolojik nedenleri  olabilir.Özellikle çocukluk döneminde yaşanan travmalar,baskıcı ve suçlayıcı bir aile ortamında yetişme,cinsellikle çok geç tanışma,seksi ayıp ve günah olarak gösteren ebeveyn yaklaşımları kadının sevişme esnasında kendini rahat bırakmasını engeller.

Eğer görünen başka bir neden yok ise bu konuda kendi analizinizi yapıp bir uzmandan destek almanız yararlı olabilir.

Fiziksel nedenler

Vajinal hastalıklar,vajinanın anatomik sorunları cinsellikten zevk almanızı ve orgazm olmanızı imkansız hale getirebilir.

Seks esnasında sancı,ağrı ve acı duyuyorsanız bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmanız isabetli olacaktır.

Erkeğin yaklaşımı

Kadın orgazm sorunlarında diğer yaygın önemli neden; Bilinçsiz,bencil veya tecrübesiz erkeklerdir.Bir an önce boşalmak için yeterli ön sevişme yapmayan,kadını hazırlamayan,seks konusunda bilgisini artırmayan,erken boşalma sorunu olan bir  kocanız veya sevgiliniz var ise,onun bilgisini artırması için yapıcı bir temelde konuşmalısınız.

Kadının evliliğinde orgazm olamaması çok yaygın bir sorundur ve başka evlilik sorunlarına neden olur.Orgazm olmayı istemek kötü bir şey değildir.Bilmeniz gereken ;Çoğu orgazm sorunları çözülebilir niteliktedir.Eşinizle sağlıklı iletişim kurmanız,kendinizi ifade etmeniz çözüm için atacağınız en büyük adımdır.

Tavsiye; Klitoris kremleri,kayganlaştırıcılar ve vibratör gibi bazı seks oyuncakları orgazm olamama (anorgazmi) sorununun giderilmesinde yardımcı olabilirler…

Facebook Comments