Kadınların En Arzulu Olduğu Dönemler

Kadınların En İstekli Olduğu Dönemler

Kadının cinsel arzularını ve dürtülerini belirleyen temel faktör hormon seviyeleri ve psikolojik durumdur…Erkek uyarımı penisin erekte olmasıyla sağlanabilirken,kadın uyarımı daha komplike bir yapıya sahiptir.

Bu yazımda,kadınların en istekli (halk arasında bilinen deyimiyle azgın) olduğu dönemleri bilimsel verilerle açıklamaya çalışacağım.Hazırsanız başlayalım;

Kadın libidosunun yükseldiği dönemler

Yumurtlama dönemi (ovulasyon )

Kadının yumurtlama döneminde azgın olmasından daha doğal ne olabilir ki? Döllenmek ve nihayetinde üremek güdüleriyle yumurtlayan bir dişi ,yumurtalarını dölleyecek erkek ister.Bu erkek kocası veya sevgilisidir elbette!

Yumurtlama döneminde östrojen seviyesi,adetin başlangıcından beri ulaşabileceği en yüksek seviyeye gelir.Aynı şekilde salgılanan progesteron miktarı da değişir.

Adet dönemi

Regl (adet) döneminde cinsel açıdan daha arzulu olmak size tuhaf gelebilir ama, ilişki danışmanlığı yaptığım önemli sayıdaki kadından bu geri bildirimi aldım! Hatta;’’ adet döneminde çok azıyorum ama ne mastürbasyon yapabiliyorum ne de ilişkiye girebiliyorum,bu durum psikolojimi olumsuz etkiliyor’’ diye yakınan bir danışanım bile olmuştu…

Bu durumun olası nedenini bilimsel olarak açıklamak biraz zor.Çünkü üreme hormonlarının salgılanması bu dönemde oldukça azalır.Ama bir an önce yumurtlamak isteği , adet döneminde artan libido ile bağlantılı olabilir.

Konuyla ilgili şu yazı ilginizi çekebilir; Adet döneminde cinsel ilişki nasıl yaşanır?

Hamileliğin ikinci trimesteri (ikinci üç aylık dönemi)

Aslında hamilelik döneminin başlangıcından itibaren östrojen ve progesteron seviyelerinde önemli bir yükselme olur ancak hamilelik psikolojisi,mide bulantısı ve kramplar 1. Tremster’da hamile kadının seks düşünmesine pek fırsat vermez.

2.Trimesterda (14- 26. Haftaları kapsayan dönem )hamileliğe alışan kadın cinsel açıdan arzuludur ve daha kolay tahrik olur.Hamilelikte seks isteği artan bir kadınsanız veya hamile karısının şehvetine anlam veremeyen bir erkekseniz,panik yapmayın her şey yolunda!

Menopoz başlangıcı

Menopoza girilmeye yakın dönemlerde veya menopoz döneminin başlangıcında kadın libidosu deyim yerinde ise ‘’ tavan yapar!’’

Menopoz döneminde artan cinsel arzuların nedeni henüz bilimsel olarak açıklanamamıştır.Yapılan bilimsel çalışmalara gönüllü olarak katılan pek çok menopoz başlangıcındaki kadının dile getirdiği bir durumdur.

Kadın libidosunun arttığı 4 temel dönemi bu şekilde açıkladıktan sonra,bu dönemlerde seks isteyen kadında ne gibi değişimler olduğunu açıklayayım;

Bir kadının seks istediği nasıl anlaşılır?

  • Tahrik olan ve seks isteyen kadın sıcaktır,dokunduğunuz her yeri ateş gibi yanar.Özellikle yanakları kızarır,dili ve dudakları ateş topu olur.
  • Sevişmek isteyen bir kadının göğüsleri büyür.Göğüs uçları irileşir ve hafif rengi değişir.
  • Azmış bir kadının canı sürekli tatlı ister.Özellikle çikolata,seks isteyen kadının en çok yemek istediği şeydir.
  • Sevişmek isteyen kadının göz bebekleri hafif büyür,göz bebeği hareketleri yavaşlar.Erkeğe bakışları tüm dişiliğini teşhir edecek  kadar davetkardır.
  • Canı seks isteyen kadın sekse doymaz! Eğer yukarıdaki dönemlerden birindeyseniz ve canınız sürekli sevişmek istiyorsa,orgazm olduğunuz halde tekrar –tekrar sex istiyorsanız endişelenmeyin.Gayet doğal bu istekleriniz.Yani,sex manyağı filan değilsiniz…

Son sözüm,eşi veya sevgilisinin ani libido artışından huzursuz olan erkeklere;Her kadın yukarıdaki dönemlerde veya yedi-içtiği şeylere,psikolojik durumuna bağlı olarak  cinselliğine olan ilgisini artırabilir.Bu dönemlerde eşinize anlayışla yaklaşın.Onu utandıracak veya kötü hissettirecek tavır ve davranışlardan kaçının.Elinizden geldiği kadar eşinizi doyurun,cinsel dürtülerini tatmin edin.

Facebook Comments